Výročí UNESCA v ČJ
V hodinách ČJ v 8. a 9. ročníku jsme si připomněli 25. výročí zápisu LVA do UNESCA.
Lednicko-valtický areál, jako jeden z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví, je se svými historickými objekty, zahradní architekturou, rybníky a sítí cyklistických tras považován za nejrozsáhlejší člověkem uměle vytvořené území Evropy.
Nejprve jsme si v hodině slohu prohlédli prezentaci o památkách, které jsou k vidění v našem areálu. Protože se jednalo ve slohu o popis, přímo se vybízelo popsat budovu zámku a popovídat si o slohu, v jakém byl postaven a později přestavěn.
Hodina byly postavena na různých činnostech: prezentaci, výkladu, myšlenkové mapě a metodě I.N.S.E.R.T. Ta žáky vede k zamyšlení nad textem, zapsání údaje, který je již znám, vyvozování nové informace nebo myšlenky, která mě překvapila nebo s ní přímo nesouhlasím, a v závěru zapsání, zda chci vědět víc nebo nechápu). V diskusi jsme porovnávali, které symboly byly označeny za důležité, a zjistili jsme, co všechno víme.
Ve Výletních novinách jsme vyhledávali salety, které stojí na různých místech po okolí, a na jejich názvech si i zopakovali psaní velkých písmen. Poslední z činností, kdy žáci pracovali ve skupinkách, bylo téma: Turismus v Lednici a jeho výhody a nevýhody. Tam jsme si uvědomili, jak se nám žije v obci Lednici a co je pro nás přínosné a co ne.
No a nechybělo ani počteníčko v knize o valtických pověstech, kde jsme se dozvěděli, že se zde konaly např.i čarodějnické procesy, při nichž nebyl nikdo ale upálen, dále jak přišli Lichtenštejnové ke svému jménu( Licht=světlo, Stein=kámen), jak se říkalo česky Reistna(z něm. reisen=cestovat, das Resig= křoví), tedy Chrastiny aj.
Práce žáky bavila a byla přínosem k uplatnění povědomí o LVA.
Mgr. Marie Dostálová
Úvaha – Jana Hrubá 9. A
Líčení – Aneta Schallenbergerová 9. A