Kariérové poradenství

Mgr. Jana Straškrábová

e-mail: janastr@zslednice.cz

tel: 774 716 370

Konzultační hodiny: po předchozí dohodě kdykoliv

Kariérové poradenství na naší základní škole je důležitou součástí vzdělávacího procesu a pomáhá žákům orientovat se ve svých budoucích možnostech a rozhodnutích.

Zahrnuje několik klíčových oblastí :

1. Sebepoznání: Pomoc žákům pochopit jejich silné a slabé stránky, zájmy a hodnoty. Využíváme různé testy a aktivity zaměřené na sebepoznání.
  2. Informace o povoláních: Poskytování informací o různých povoláních, včetně požadovaných dovedností, vzdělání a pracovních podmínek. Pro žáky v různých ročnících organizujeme návštěvy odborníků z praxe nebo exkurze na středních školách  v podnicích a institucích. Diskutujeme s žáky o pracovních trendech, potřebách trhu práce a možných změnách v budoucnosti.
  3. Rozvoj dovedností: Pomoc žákům rozvíjet dovednosti, které budou potřebovat v budoucím pracovním životě, jako jsou komunikační dovednosti, týmová práce, řešení problémů a rozhodování.
  4. Plánování kariéry: Podpora žáků k vytvoření plánu pro jejich budoucí vzdělávání a kariéru. To může zahrnovat stanovení cílů, plánování kroků k jejich dosažení a průběžné hodnocení pokroku.
  5. Podpora při volbě střední školy: Pomoc žákům při přechodu na střední školu. Žákům jsou poskytovány rady ohledně  typů středních škol, výběru střední školy, poskytujeme přípravu na přijímací zkoušky nebo umožnění praxí na naší škole. Organizujeme skupinové aktivity zaměřené na výměnu zkušeností a názorů mezi spolužáky. Vedeme individuální konzultace při výběru dalšího vzdělávání nebo povolání.
  6. Rodičovská spolupráce: Zapojení rodičů do kariérového poradenství, předávání informací a pomoc rodičům, aby mohli podporovat své děti v jejich rozhodnutích a plánech. Pro rodiče organizujeme informační schůzky, kde se dozví o možnostech dalšího vzdělání a kariérních cestách svých dětí.

Kariérové poradenství je přizpůsobeno individuálním potřebám každého žáka a je součástí  vzdělávacího plánu školy.