Procházka k výročí 800 let
Procházka k výročí 800 let obce Lednice
K výročí vzniku obce Lednice jsem si pro žáky devátého ročníku připravila procházku po židovské části obce s návštěvou židovského hřbitova v Lednici.
V hodině dějepisu jsme se nejdříve seznámili s problematikou židovské komunity v Lednici. Děti na přiložených listech zjistily, že ojedinělé židovské rodiny žily v Lednici už v 16. a 17. století a největší počet Židů v obci se datuje do 1. poloviny 19. století – v roce 1834 zde žilo 211 Židů z celkového množství 1954 obyvatel městečka.
Nejkrušnější období pro židovské obyvatele bylo období 2. světové války, kdy díky nacistické perzekuci přežila pouze rodina Grünbaumova. Od té doby se už do Lednice žádná židovská rodina nepřistěhovala.
Po teoretickém úvodu jsme se vydali na procházku po židovské části obce. Podle přiloženého plánku žáci hledali bývalé stavby a domy – byli jsme v místech, kde stála synagoga, byt rabína, rituální lázeň mikve, masný krám, osahali si pozůstatek zídky, která obklopovala celou židovskou část a našli poslední stojící židovský dům. Po původní židovské cestě, která vedla horní částí ulice, jsme se dostali ke hřbitovu.
U hřbitova jsem žákům ukázala, kde stála novogotická márnice a cihlová zeď hřbitova. Pak jsme vstoupili na samotný hřbitov, který byl v roce 2013 péčí Federace židovských obcí navrácen částečně do původního stavu. Nejstarší náhrobek pocházel z roku 1706, poslední pohřeb se zde uskutečnil v roce 1928.
Podle přiloženého plánku pak všichni hledali vyobrazené náhrobky, zjistili, že nejvíce příjmení je Lampl, obdivovali hebrejské nápisy a němčináři se pak procvičili v překladu německých textů na náhrobcích.
Vycházka byla poučná, všichni se aktivně podíleli na úkolech, se zájmem poslouchali a i ti, kteří bydlí v okolí ulice Poddoší, která je právě ta původní Židovská, se dozvěděli mnoho nového.
Mgr. Miloslava Mandíková