Deváťáci se rozhodují
Za pár měsíců se budou žáci 9. ročníků rozhodovat na jaké střední školy podají své přihlášky. Mohou podat tři přihlášky na školy bez talentové zkoušky a navíc dvě ne střední školy s talentovými zkouškami. No a aby to rozhodování bylo zodpovědné, tak jsem v říjnu a v listopadu do hodin volby povolání pozvala zástupce různých středních škol. Nabídka učebních a studijních oborů byla pestrá a uspokojila snad všechny deváťáky.
Tradičně k nám jezdí představit svou školu zástupci ze Střední školy ze Strážnice. Jedná se o školu, kde se dají studovat právě dva obory s talentovou zkouškou jako je móda, styling, média a dále grafický design. Studijní obor již bez talentové zkoušky je oděvní a interiérový design a učební obor aranžér.
Další zástupkyně střední školy přijela z Brna ze Střední školy stavebních řemesel Brno, Bosonohy. Tato škola nabízí 4leté studijní obory zaměřené na umělecké zpracování dřeva a nábytkářskou a dřevařskou výrobu a 11 učebních oborů zaměřených hlavně na zpracování dřeva a do obory, které své uplatnění najdou ve stavebnictví.
Velmi rádi se vrací se svými zkušenostmi ze středních škol naši bývalí žáci. Jedním z nich byl Filip Vrána, student Střední školy elektrotechnické a energetické Sokolnice. Vyprávěl o přijímacích zkouškách, přiblížil technicky zaměřené obory a zajímavé stipendijní programy a finanční částky pro studenty za dobré studijní výsledky. Prezentaci doplnil videoukázkami a zodpověděl na dotazy žáků.
Další bývalá žákyně Alžběta Hřebačková studuje v Brně na Střední průmyslové škole a VOŠ Brno, Sokolská. Betka studuje obor výtvarné zpracování kovů a drahých kamenů, který žákům představila. Čtyřletý studijní obor zakončený maturitní zkouškou a je vhodný pro výtvarně a řemeslně talentované chlapce i dívky. Na tento obor je potřeba v březnu složit talentovou zkoušku.
Nedílnou součástí náročnějšího studia na středních školách je nový třídní kolektiv, noví učitelé, dojíždění a bydlení na internátě. Vždy jsem moc ráda, když žáci zvládnou všechny počáteční těžkosti a na středních školách se jim daří.
Jana Straškrábová
výchovná poradkyně