Finanční matematika v devátém ročníku
Závěr výuky matematiky na naší základní škole je věnován finanční matematice. Jejím cílem je předat žákům základy správného hospodaření s penězi. Vysvětlit jim základní pojmy jako je úrok, úroková míra, R.P.S.N., inflace, spoření, investice, půjčka, insolvence, dluhová past, exekuce a podobně. Tím připravit žáky pro jejich „dospělý“ život ve světě financí.
Letos nám úvod od této problematiky zprostředkovala paní Ing. Veronika Pražáková. Pracovala ve vedení bank a finančních ústavů, nyní pracuje v investiční společnosti a je tak tou pravou odbornicí z praxe pro předání reálných informací. Ty poté doplníme v hodinách matematiky teorií a výpočty a snad se pak naši deváťáci ve světě financí neztratí.
Paní Pražáková po dohodě připravila část zabývající se především riziky půjček a úvěrů a v úvodu vysvětlila žákům pojem hodnota peněz a s ní související inflace. Uvedla přehled, na co si Češi půjčují a u koho si nejčastěji půjčují. Deváťáci se také dozvěděli desatero pravidel, co dělat před tím, než si peníze půjčí a že existuje i dobrá půjčka. Také se bavili o rozdílu v debetních a kreditních kartách a špatném používání pojmu kreditní karta ve společnosti. Na závěr nás všechny informovala o bankovních registrech dlužníků a o tom, co všechno se do nich zaznamenává a jak tyto záznamy ovlivňují pohled bank na klienty.
Jak nám žáci sdělili, informace pro ně byly zajímavé a doporučují v těchto hodinách pokračovat i pro příští školní roky. S paní Pražákovou jsem se dohodli na rozšíření spolupráce, kromě úvodní hodiny by pak obohatila učivo na závěr kapitoly finanční matematiky o informace o finanční zodpovědnosti, o nutnosti spoření peněz. Také by je upozornila na rizika spojená s dlouhodobým spořením a investováním.
Nezbývá než se těšit.
Mgr. Jana Straškrábová