Adaptační skupina na ZŠ Lednice
I v Lednici jsou ubytováni uprchlíci z Ukrajiny, většinou se jedná o matky s dětmi. Mnohé z dětí jsou ve věku od šesti do patnácti let, musí tak podle českých zákonů chodit do základní školy. Nemusí se ale k povinné školní docházce přihlásit hned, mají na to tři měsíce. Nejdříve by měli mít zařízeno trvalejší bydlení a ideálně i práci.
Vzhledem k tomu, že v Lednici je v současné době ubytováno na vysokoškolských kolejích, v penzionech nebo v soukromí hodně uprchlíků, je s nimi i hodně dětí. Neměli jsme ve škole představu o počtech a věkovém složení ukrajinských dětí. Proto jsem uspořádal schůzku se zájemci o vzdělávání. Tam jsem ukrajinským rodičům vysvětlil situaci z pohledu českých zákonů a nastínil možné varianty školní docházky. Ze schůzky vyplynulo, že do školy by mělo zájem chodit přibližně 25 žáků. Polovina z nich na první a polovina na druhý stupeň. Také se ukázalo, že velká část uprchlíků má ubytování vyřešeno pouze do velikonoc a málokdo z nich má práci.
Rozhodl jsem se proto využít tříměsíčního období, kdy nemusí být děti uprchlíků zapsáni k povinné školní docházce, a otevřít pro ně ADAPTAČNÍ SKUPINU. V ní se budou především učit český jazyk, aby se co nejrychleji dorozuměly s okolím a spolužáky. V průběhu června pak ty, co v Lednici zůstanou, zapíšeme do školy a postupně je budeme začleňovat do odpovídajících tříd. Tato varianta také minimálně ovlivní výuku našich kmenových žáků, která ještě po „covidovém období“ není zcela v normálu. V adaptační skupině bude pracovat jedna paní učitelka z Ukrajiny a jedna české paní učitelka – ta je bude učit český jazyk. Adaptační skupina bude pracovat od 8,00 hodin do 13,30 hodin. Rodiče mohou tento čas využít ke shánění práce nebo trvalejšího ubytování.
Vznik adaptační skupiny by nebyl možný bez spolupráce s Obcí Lednice. Na činnost adaptační skupiny zatím stát nepřispívá, i když MŠMT psalo, že přemýšlí nad nějakým dotačním titulem. Proto jsem požádal radu obce o záruky uhrazení výdajů spojených s činností skupiny (zejména s platem pro ukrajinskou učitelku). Tuto garanci jsme dostali, tak jsme začali připravovat vhodné prostory pro naše nové žáky.
Učebna pro ukrajinskou skupinu vznikla ve třídě 9.B. Deváťáci byli trochu smutní, protože se museli rozloučit na poslední tři měsíce ve škole se svou třídou. Ale vzali to velmi statečně, během chvíle se přestěhovali do učebny přírodopisu a ještě v hodině ruského jazyka připravili výzdobu a přivítání našich nových kamarádů. Také žáci čtvrté třídy pomohli vytvořit milou atmosféru v nové třídě. Darovali do ní své výrobky jarních květin.
Ať se u nás ukrajinským dětem líbí.
Mgr. Stanislav Straškrába, ředitel školy