Historie: Česká škola
Obsazení Lednice praporem Slovácké brigády v roce 1918 pomohlo vzniku národnostního cítění česné menšiny. Lednické Čechy pevněji spojil místní Výbor národní jednoty. Jeho hlavním cílem bylo založení české školy, do které se zapsalo 87 žáků. Zemská rada povolila zřídit dvoutřídní obecnou školu, která začala vyučovat 16. září 1919 na směny v jedné místnosti kláštera. V dalším školním roce byla česká škola rozšířena na trojtřídní a umístěna do budovy v sousedství knížecího úřadu (dnešní Zámecký hotel), kterou nechal kníže na svůj náklad upravit. Pro školu bylo místo málo vhodné, tmavé, vlhké, bez vodovodu, s nevyhovujícím záchodem. V roce 1929 přibyla čtvrtá třída, do školní budovy se už nevešla a byla provozována v jednom domě.
Už od roku 1924 se hledalo stavební místo pro novou školu. Nejdříve se jednalo o parcele sousedící s klášterem, v roce 1928 ale na místě hřiště byly postaveny dvě Komenského ulice, osídlené českými obyvateli a bylo rozhodnuto. Škola měla stát na Břeclavské ulici.
K jejímu otevření došlo až v roce 1935, aby byla už v roce 1939 uzavřena. Budova měla 4 učebny, kabinet pro pomůcky, kancelář a 2 místnosti v suterénu, v jedné z nich se nacházelo jeviště pro loutkové divadlo. Část budovy zabíral byt ředitele.
Českou školu vedl po 8 let učitel z Charvátské Nové Vsi Metoděj Nosál. Když se odstěhoval do Břeclavi, na jeho místo byl jmenován Čeněk Racek, který zde pracoval dva roky a od školního roku 1930/1931 řídil českou školu Oldřich Lukášek až do jejího uzavření.
Žáci se učili jazyk vyučovací, počty a zeměměřičství, přírodopis, dějepis, zeměpis, kreslení a uměleckou výchovu, tělocvik a hry, ruční práce a zpěv. Do školy se chodilo i v sobotu, ale uprostřed týdne bylo buď ve středu, nebo ve čtvrtek volno.
Ředitelé České školy:
1919 – 1928 Metoděj Nosál
1928 – 1930 Čeněk Racek
1930 – 1939 Oldřich Lukášek
25. května 1945 – obecná škola Karel Kratochvíl
1. září 1945 – měšťanská škola Jakub Šabata
Autor: Mgr. I. Špatková