17. listopad
8. A
Žáci si připomněli události 17. listopadu. Online
Přestože koronavirová epidemie poznamenala v letošním školním roce oslavy výročí 17. listopadu 1989, vzpomínky pamětníků, prezentace, odkazy na dokumenty, online desková i úniková hra pomohly žákům připomenout si výročí sametové revoluce.
„V ten den se toho v Lednici moc nestalo. Vše se dělo většinou ve městech,“ vybavila si například babička Jany Hrubé z 8. A, která sledovala, jako většina obyvatel Lednice, dění v Praze a dalších městech roku 1989 především v televizi. Přesto se v jejich rodině objevil i aktivní účastník revoluce. „Bratr mého dědy mluvil na demonstraci a babička mu z práce tajně vzala megafon, protože on sám žádný neměl,“ doplnila vzpomínku druhé babičky Jana.
A právě zeptat se na události svých rodičů a prarodičů bylo úkolem žáků. Díky vybraným otázkám se žáci také dozvěděli, že dobu po revoluci vnímá starší generace většinou kladně.
A co podle pamětníků přinesly první dny po pádu komunismu? „První velká změna byla například možnost odcestovat a nakoupit v Rakousku nebo Německu,“ odpověděla maminka Lucie Ondryskové z 8. A.
Celkový obrázek o sametové revoluci, na jejímž začátku stálo výročí událostí z roku 1939, dotvořily volně dostupné dokumenty, desková i úniková hra, které mohli žáci vyzkoušet online a dozvědět se tak, že v roce 1939 šlo o vzdor české inteligence vůči nacistické okupaci, jenž byl krutě potrestán popravami studentských vůdců spolu s dělnickými představiteli. O padesát let později (17. 11. 1989) se jednalo o vzpouru jejich nejmladších následovníků, kteří se postavili represím domácího komunistického režimu…
Mgr. Martina Schallenbergerová
9. ročník
Připomenout si události kolem významného data 17. listopadu nebylo v dnešní koronavirové době vůbec jednoduché. Přesto si myslím, že jsme se s tím docela popasovali. Přes online výuku jsme si s žáky devátého ročníku listopadové události let 1939 a 1989 přiblížili, popovídali si o svobodě, odvaze, demokracii…,společně jsme zhlédli krátké video. Doporučila jsem jim dokumentární film „Jak to říct dětem“, komiksovou knihu „Obušky a něžná revoluce“ a pak jsme se už domlouvali, co k tomuto datu vytvoříme. Domluvili jsme se na kolážích, křížovkách, osmisměrkách a otázkách pro rodiče a prarodiče s danou tématikou. Myslím, že se to některým moc povedlo.
Podívat se na tyto práce můžete zde, na odkazech níže. Stačí na slovo kliknout myší.
Mgr. Miloslava Mandíková, Mgr. Svatava Radkovičová
6. B
V ORV jsem v 6.B žákům odeslala seznam krátkých videí ke zhlédnutí ke státnímu svátku.
Mají podle nich odpovědět na otázky k online testu v Edupage. Také mají vyrobit plakát nebo prezentaci k tomuto svátku.
Mgr.Yveta Rylichová
7. A
V 7. A jsem v souvislosti s připomenutím výročí 17. listopadu zadala úkol, který se hodí aktuálně do slohu jako slohový útvar pozvánka a také do ORV.
Mgr. Marie Dostálová